olimpiada

Zimowe sporty olimpijskie

5 września 2018 0

dyscypliny olimpiady zimowej

Historia zimowych Igrzysk Olimpijskich sięga roku 1924. Wówczas to międzynarodowa impreza o charakterze sportowym odbyła się we Francji, a mówiąc ściślej – we francuskim mieście Chamonix i trwała 34 dni na przełomie stycznia oraz lutego. W imprezie udział wzięli reprezentacji 16 krajów, a łączna liczba zawodników wynosiła 258 – w tym 7 Polaków. Konkurencji było 16, a z każdą kolejną zimową olimpiadą liczba ta wzrastała. Obecnie w programie Igrzysk Olimpijskich w wariancie zimowym występują 102 konkurencje. Kolejna tego rodzaju impreza odbędzie się za 4 lata w Pekinie.

Współczesne dyscypliny

Liczba dyscyplin zimowych nie uległa szczególnej zmianie pod względem ich charakterystyki – większa ilość konkurencji to efekt podziałów wynikających z dystansów, płci oraz regulaminów wewnętrznych. Wszystkie dyscypliny można podzielić na 3 główne. Zaliczamy do nich :

– bobsleje

– łyżwiarstwo

– narciarstwo

Istnieją także dwie dyscypliny, które drzewiej wchodziły w skład letnich Igrzysk Olimpijskich i zaliczano do nich hokej na lodzie oraz łyżwiarstwo figurowe. Wracając do dyscyplin głównych – do sportów związanych z nartami zaliczamy biegi narciarskie, biathlon, narciarstwo alpejskie, kombinację norweską, narciarstwo dowolne, cieszące się ogromną popularnością w Polsce – skoki narciarskie oraz snowboarding. W kwestii łyżwiarstwa wyróżniamy natomiast short track, łyżwiarstwo szybkie, łyżwiarstwo figurowe, hokej na lodzie oraz curling. Sporty bobslejowe dzielimy na trzy dyscypliny – skeleton, saneczkarstwo i rzecz jasna bobsleje.

Dyscypliny pokazowe

W gamie dyscyplin olimpijskich w wariancie zimowym należy także wspomnieć o sportach pokazowych, które miały miejsce na przestrzeni ostatniego wieku. Pierwsza dyscyplina pokazowa – skikjoring, czyli wyścig maszerów miała miejsce w roku 1928. Zaledwie 4 lata później do programu dyscyplin pokazowych włączono psie zaprzęgi. W roku 1948 powrócono do idei konkurencji dodatkowych i wprowadzono dyscyplinę zwaną pięciobojem zimowym na którą składały się następujące konkurencje :

– bieg narciarski

– strzelanie

– bieg zjazdowy

– szermierka

– jazda konna

4 lata później dyscypliną pokazową stanowiło bandy, czyli gra podobna do hokeja na lodzie. Ostatni raz z dyscypliną dodatkową mieliśmy do czynienia w roku 1992, a było nią narciarstwo szybkie.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *