olimpiada

Najlepsi medaliści letnich Igrzysk Olimpijskich

6 listopada 2018 0

najlepsi medalisci olimpiady letniej

Choć złote krążki przyznawane za zwycięstwo w letnich Igrzyskach Olimpijskich różnią się i to znacznie od starożytnego symbolu wieńca z liści wawrzynu szlachetnego, zwanego także laurem, to sława i poklask jaki przypada zwycięzcom kiedyś i dziś są porównywalne. Historia olimpiady kształtuje się na przestrzeni tysięcy lat – impreza miała swoich bohaterów zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. W dzisiejszym artykule skupimy się wyłącznie na tych największych. Sportowcach, którzy złotymi zgłoskami kłuli swą karierę międzynarodową przechodząc do panteonu największych w dziejach olimpijczyków.

Najlepsi olimpijczycy w historii

W 776 roku p.n.e odbyły się pierwsze Igrzyska Olimpijskie w historii. Greckie wzgórze gościło wówczas najwybitniejszych herosów w skali świata, którzy nierzadko musieli wędrować do Hellady różnymi środkami transportu, co w skrajnych sytuacjach trwało nawet 2 miesiące. Program pierwszych zawodów składał się z 4 konkurencji – biegów na dystansie jednego stadionu (około 200m), zapasów, skoku w dal oraz rzutu oszczepem. Z czasem program ten był poszerzany by uatrakcyjnić widowisko. Zwycięzcy pierwszych IO honorowani za swe zasługi byli symbolicznym laurem, zaś przez kolejne 4 lata sława ich była globalna – w miastach z których pochodzili wznoszono monumenty na ich cześć oraz pisano psalmy pochwalne. Dziś wieniec laurowy został zastąpiony złotym medalem olimpijskim, pieśni pochwalne pisuje się rzadziej, ale żar zwycięstw wciąż rozpala serca i umysły kibiców.

Legendy olimpijskie

Na próżno szukać tekstów źródłowych zawierających informacje o pierwszych olimpijczykach – są tylko przekazywane ustnie domysły, dlatego warto skupić się na statystykach nieco mniej odległych. W nich króluje amerykański pływak – Michael Phelps, którzy może pochwalić się aż 23 złotymi medalami olimpijskimi. W trakcie swej kariery trwającej 12 lat dołożył 3 srebra oraz dwa medale brązowe. Drugie miejsce w klasyfikacji multimedalowej przypada Łarysie Łatyninej – królowej gimnastyki sportowej pochodzącej z ZSRR, która swe triumfy święciła w dekadzie przypadającej na lata 1956-1964. Jej liczba złotych medali wynosi 9, zaś łączna liczba medali – 18. Na najniższym stopniu podium w naszym zestawieniu stanął Fin – Paavo Nurmi, który podobnie jak poprzednicza zdobył 9 złotych krążków oraz dorzucił do tego 3 srebra. „Poprzedniczka” to jednak złe określenia, bowiem to skandynawski biegacz długodystansowy odnosił swe największe sukcesy w latach 1920-1928, a więc można z przymrużeniem oka przypuszczać, że Ukrainki nie było nawet w planach.

Polscy olimpijczycy

Pośród polskich olimpijczyków zaszczytne i najwyższe zarazem – 51 miejsce w międzynarodowej klasyfikacji medalowej zajmuje lekkoatletka, wybitna biegaczka – Irena Szewińska z dorobkiem 7 medali olimpijskich. Z najbardziej popularnych należy także wymienić Otylię Jędrzejczak – pływanie, Leszka Blanika – gimnastyka oraz Roberta Korzeniowskiego – chód.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *