olimpiada

Najlepsi medaliści olimpiady zimowej

3 listopada 2018 0

najlepsi medaliści olimpiady zimowej

Olimpiada zimowa to najważniejsza impreza sportowa o zasięgu międzynarodowym, w której mogą wykazać się sportowcy zimowi. Odbywa się co cztery lata, cyklicznie pojawiają się nowe wyzwania dla sportowców i każda ich edycja odbywa się w innym mieście. Pierwsze widowisko odbyło się w 1924 roku w Chamonix, we Francji i trwało zaledwie 10 dni. Wówczas wystąpiło 258 zawodników – w tym 7 Polaków. Mieli oni okazję sprawdzić się w 16 konkurencjach. W ostatnich IO w roku 2018 liczba zawodników wzrosła do prawie 3 tysięcy i pojawiło się sześciokrotnie więcej konkurencji. Podstawowymi dyscyplinami są biathlon, bobsleje, hokej na lodzie, łyżwiarstwo szybkie, biegi narciarskie, kombinacja norweska, narciarstwo alpejskie, skoki narciarskie, oraz saneczkarstwo.

Najlepsi medaliści zimowej olimpiady

Medalami zimowych igrzysk olimpijskich władają Norwegowie. Trzema najlepszymi zawodnikami są reprezentanci właśnie tego kraju. W biegach narciarskich najbardziej utytułowaną zawodniczką jest Marit Bjoergen, która w latach 2002-2018 zdobyła 8 złotych medali, 4 srebrne i 3 brązowe. Tym samym stanowi ona najbardziej utytułowaną zawodniczkę igrzysk zimowych w historii. Wokół jej nazwiska krążyło wiele kontrowersji związanych z prawdopodobnym zażywaniem dopingu w formie leków na astmę, które zwiększały objętość płuc, co skutkowało większą wydajnością i wytrzymałością podczas biegu. Drugim Norwegiem, który występował na podium igrzysk jest Ole Einar Bjoerndalen, który w biathlonie zdobył tyle samo medali złotych i srebrnych co Marit i o 2 mniej brązowych. Trzecim, wybitnym medalistą jest Bjorn Daehlie, który uzbierał kolekcję 8 złotych i 4 srebrnych medali w biegach narciarskich. Jak widać norweskie standardy życiowe wspomagają kondycyjnie zawodników do igrzysk.

Potężna historia olimpijska Polski

Polska, jako jeden z dwunastu narodów, wystawia swoich zawodników na olimpiadę od samych początków. Sukcesy polskiej reprezentacji rozpoczął Franciszek Gąsienica Groń, który jako pierwszy Polak stanął na podium w 1956 roku zdobywając brązowy medal za udział w kombinacji norweskiej. Niespełna dwadzieścia lat później Wojciech Fortuna zdobył złoty medal w skokach narciarskich. Sportem tym zawładnęli polscy reprezentanci, którzy w sumie zdobyli 4 złote medale, 3 srebrne, oraz 2 brązowe. Najbardziej utytułowanym z nich jest Kamil Stoch- zdobywca 4 medali (3 złote oraz 1 brązowy). Warto dodać, iż dumą polskiej reprezentacji można nazwać Justynę Kowalczyk, która indywidualnie w biegach narciarskich zdobyła 2 złote medale, 2 brązowe oraz 1 srebrny.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *