olimpiada

Igrzyska Olimpijskie

4 września 2018 0

igrzyska olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie to najstarsza międzynarodowa impreza o charakterze sportowym, która występuje w dwóch – naprzemiennych wariantach co dwa lata. W związku z tym podziałem wyróżniamy Igrzyska Olimpijskie letnie oraz zimowe, które są organizowane w różnych krajach, zaś ich motywem przewodnim jest niezmienne hasło szlachetnego braterstwa oraz honorowego współzawodnictwa wszystkich krajów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Magia Igrzysk Olimpijskich trwa nieprzerwanie od setek lat. Na czym tak naprawdę polega jej fenomen?

Historia Igrzysk Olimpijskich

Historia IO sięga czasów starożytności. Pierwsze z nich odbyły się w Olimpii (stąd także nazwa) – greckim mieście, zaś sam termin „Olimpiada” oznacza 4-letni cykl organizacji Igrzysk. Pierwsze udokumentowane Igrzyska odbyły się w roku 776 p.n.e, a ich idea zrodziła się z decyzji o zaprzestaniu wojen na czas ich trwania. Okres ten trwał 2 miesiące, z czego na zmagania sportowców przeznaczono 5 dni – reszta to czas powrotów zarówno zawodników, jak i widzów. Główną nagrodą za zwycięstwo był symboliczny wieniec wawrzynu zwany także laurem olimpijskim, zaś zwycięzca otrzymywał tytuł olimpijczyka i stawał się sławny do tego stopnia, iż w jego rodzinnym mieście stawiano na jego cześć pomniki, malowano obrazy i pisano wiersze pochwalne. Z biegiem lat do wieńca laurowego zaczęto dodawać nagrody materialne, zaś w przypadku wykrycia oszustwa karą dla łotra było wzniesienie ogromnego pomnika Zeusa w wyrytymi danymi oszusta oraz opisem jego występku.

Dyscypliny olimpijskie

Za najstarszą dyscyplinę olimpijską uważa się dromos. Był to krótki bieg na dystansie jednego stadionu , którego odległość nie była ściśle określona. Dopiero od 6 Igrzysk Olimpijskich dystans został uściślony i wynosił 600 stóp, czyli niespełna 200m. Kolejną dyscypliną był diaulos, czyli bieg średni na dystansie niespełna 400m – owa dyscyplina zaczęła figurować w przepisach od 14 olimpiady. Zaledwie 4 lata później wprowadzona bieg na dystansie długim wynoszącym długość 24 stadionów. Określono go mianem dolichos. W kolejnych edycjach załączono dyscypliny takie jak zapasy, rzut dyskiem, skok w dal, wyścigi rydwanów, walki wręcz (znane od obwieszczeń pozycji kciuka) oraz pięciobój na który składały się rzut oszczepem, rzut dyskiem, skok w dal, zapasy oraz bieg na długość jednego stadionu.

Igrzyska Olimpijskie współcześnie

Współcześnie mamy do czynienia z szeroką paletą dyscyplin Igrzysk Olimpijskich zarazem letnich jak i zimowych. Występuje w nich podział na kategorie wagowe oraz wiekowe. Swego rodzaju novum w stosunku do czasów starożytności jest także forma paraolimpiady. Ogromne tradycje sprawiają, że maga Igrzysk Olimpijskich wciąż trwa i nic nie wskazuje na to, by miało się to odmienić.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *