olimpiada

Dyscypliny olimpiady letniej

3 września 2018 0

dyscypliny olimpiady letniej

Czasy letniej olimpiady sięgają starożytnej Grecji. Za pierwsze Igrzyska Olimpijskie uznaje się te z roku 776 p.n.e. Wówczas zestaw dyscyplin był ograniczony do jednej, czyli biegu na dystansie jednego stadionu. Dystans ten wynosił niespełna 200m. Z kolejnymi edycjami zaczęto wprowadzać do programu kolejne dyscypliny, takie jak zapasy, walki wręcz, wyścigi rydwanami, rzut dyskiem oraz oszczepem, skok w dal, a także biegi, które cechowały się nowymi dystansami – średnim oraz długim. Współczesna paleta dyscyplin jest znacznie bardziej obszerna i aktualnie wynosi liczbę – 306. Tak duża liczba to także konsekwencja podziału poszczególnych dyscyplina na kategorie wagowe, ze względu na płeć, dystans, wiek oraz regulaminy wewnętrzne poszczególnych konkurencji.

Słów kilka o historii Igrzysk Olimpijskich

Grecka fiesta o charakterze sportowym trwała z niewielkimi wyjątkami do roku 1900. Wtedy to olimpiadę po raz pierwszy zorganizowano we Francji, a mówiąc ściślej – w stolicy Francji, Paryżu. W święcie sportu udział wzięło 14 ekip, których łączna suma sportowców wynosiła 997 reprezentantów poszczególnych krajów. Wtedy to liczba konkurencji wzrosła do 95 – co ciekawe, 4 lata wcześniej w Atenach liczba ta wynosiła zaledwie 43. W zasadzie od tamtej pory liczba dyscyplin sukcesywnie wzrasta podobnie jak liczba zawodników oraz ekip. W roku 2016 w Rio de Janeiro liczby te wynosiły odpowiednio 207 reprezentacji oraz 11336 sportowców.

Współczesne dyscypliny olimpijskie

Sercem każdej olimpiady począwszy od jej starożytnej edycji są sporty związane z lekkoatletyką. Wśród nich wyróżniamy biegi, maraton, chód na różnych dystansach. Do tego zaliczyć należy także sporty atletyczne takie jak rzut oszczepem, rzut młotem, pchnięcie kulą . Program lekkoatletyczny uzupełniają skoki – o tyczce ,w dal oraz wzwyż. Skoro mowa o sportach siłowych, to nie wolno zapominać o podnoszeniu ciężarów, a także sportach walki, takich jak zapasy, boks, judo oraz wiele innych. Solą każdej olimpiady są rzecz jasna sporty zespołowe – do najpopularniejszych zaliczamy koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną, hokej na trawie oraz piłkę ręczną. Dużą rolę odgrywają także sporty rakietowe w skład których wchodzi badminton, tenis ziemny oraz tenis stołowy. Na szczególne miejsce zasługują także sporty wodne – kajakarstwo w poszczególnych wariantach, wioślarstwo ,żeglarstwo oraz pływanie. Do ważniejszych konkurencji olimpijskich w wariancie letnim zaliczamy także kolarstwo szosowe oraz torowe.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *